Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Konya’da Bisiklet Tramvayı

Konya’da Bisiklet Tramvayı
  • 06.09.2020
  • Konya’da Bisiklet Tramvayı için yorumlar kapalı
  • 405 kez okundu

Konya Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de bir ilke imza attı. Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın müjdesini daha önceden verdiği bisikletlilere özel çalışacak olan tramvay raylara indi.

Konya’da bisikletli tramvay ve bisiklet aparatlı otobüs dönemi başladı. Konya Büyükşehir Belediyesi, şehir içi ulaşımda 1992’den 2015’e kadar Konyalı vatandaşlara hizmet veren emektar tramvaylardan birini bisiklet tramvayına dönüştürdü. Türkiye’de ilk ve tek olan bisiklet tramvayının dünyada benzer bir örneği yok. Bazı ülkelerde yolcular tramvaylara bisikletleri ile binebiliyorken sadece bisiklet kullanıcılarına özel hizmet veren bisiklet tramvayı ise bu yönüyle Konya’yı diğerlerinden farklı kılıyor.

Konya’nın sanal basınlarından olan Konhaber sitesine konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, Konya’da yürüttükleri bu çalışmaları şu ifadelerle açıkladı: “Türkiye’de örnek bir uygulamayı daha hayata geçirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu hem bisiklet kullanıcılarımız için yeni bir başlangıç olacak hem de şehrimiz için önemli bir farkındalık yaratacak. Çünkü bu tramvay sürekli olarak, bir ring halinde şehirde bisiklet tramvayı olarak seyahatini sürdürecek. Türkiye’de bisikletin tüm şehirlerimizde aktif kullanılmasını temenni eder, Konya Büyükşehir Belediyesi olarak da örnek olmayı dileriz.”

Bisiklet tramvayı ile ilgili bilgi veren Başkan Altay, sözlerine şunları da ekledi: “Konya’nın bir bisiklet şehri olması adına bugüne kadar çok önemli projeleri hayata geçirdik. Konya, 550 kilometrelik bisiklet yoluyla Türkiye’nin en uzun bisiklet yoluna sahip ilidir. Bugün itibariyle de yeni projeleri hayata geçirmek için çalışma yapıyoruz. Konya, Türkiye’nin önemli bisiklet şehridir. Bugünden sonra da bunun daha çok vurgulanması için çalışmalar ve projeler hayata geçireceğiz. Özellikle bisiklet otoparkları konusunda ciddi bir çalışma yürütüyoruz.”

Nostalji tramvayı yeniden raylarda

Konya Büyükşehir Belediyesi, eski tramvayın bisiklet tramvayına dönüştürülmesi için birtakım değişiklikler yaptı. Bu kapsamda nostaljik tramvayın çiftli koltukları sökülerek yerlerine bisiklet sabitleme aparatları takıldı. 21 bisikletin aynı anda tramvayda güvenli bir şekilde taşınabileceği aparatlar, el değmeden kullanılacak şekilde tasarlandı. Tramvaydaki basamaklara ise kapılar ile senkronize çalışan katlanabilir hidrolik rampa düzenekleri monte edildi. Böylece vatandaşlar bisikletleri ile duraklarda tramvaya kolayca inip binebilecek. Alaaddin-Selçuk Üniversitesi hattında hizmet verecek olan tramvay, bisiklet yolları ile entegreli duraklarda yolcu alıp yolcu indirecek.

Dileriz ki en yakın zamanda başta Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin yer aldığı Samsun’da ve tüm Türkiye’de bisiklet tramvayını raylarda görebiliriz.

Haber: Rabia Çiçekli

Fotoğraf: Konya Belediyesi

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ